czwartek, 6 września 2012

Historia miejscowości Życzyn


Omawianie historii naszej miejscowości należałoby rozpocząć od podania daty jej powstania. Jest to jednak w chwili obecnej niemożliwe, ponieważ nie dotarliśmy do żadnych źródeł historycznych, które zawierałyby taką informację.
Najstarsze pisemne wzmianki potwierdzające istnienie miejscowości pochodzą z początków XVI wieku. Wiemy, iż w tym okresie Życzyn należał do starostwa radomskiego i był wsią królewską wchodzącą w skład dzierżawy rodziny Kanimirów.

W 1569 roku wieś zajmowała 12 i pół łana obszaru, mieszkało tu 35 rodzin kmiecych, 7 zagrodników oraz 4 chałupników. W Życzynie znajdowały się 22 karczmy z miejscami noclegowymi i 3 stawy, a na rzece Okrzejce funkcjonowały 3 duże młyny. Istniał również folwark życzyński, w skład którego wchodziły: dwór, obory, 3 pola.
W 1605 roku król Zygmunt III Waza darował Życzyn w dożywocie Mikołajowi Maciejewskiemu herbu Ciołek z Maciejowic.

Po śmierci Maciejewskiego miejscowość włączono do dzierzawy ryckiej. Należała ona do dóbr królewskich i dzierżawiona była wielu możnym rodom, m.in. Zebrzydowskim, Lubomirskim, Bernardowi Gozdzkiemu (Goyskiemu), Kacprowi Michałowskiemu, Bernardowi Stanisławowi Gojskiemu, potem jego córce Karolinie z Gojskich. Ostatnim dzierżawcą Życzyna był Piotr Gawłowski.

Według spisu ludności przeprowadzonego w 1787 roku we wsi mieszkały 422 osoby, w tym 57 Żydów.

Życzyn tworzył ośrodek dzierżawy życzyńskie, był on więc dużą i rozwiniętą gospodarczo miejscowością posiadająca dwór i folwark.
Na podstawie przeprowadzonej w 1789 roku lustracji wiemy, iż ekonomem w dobrach życzyńskich był Aleksander Łukaszkiewicz, a urzędnikiem sądowym we wsi Życzyn - Kasper Jaska. Zgodnie z prawem zarządcy dóbr obejmując swoje stanowiska, musieli składać następującą przysięgę: "Ja Jan i Aleksander, przysięgam Panu Bogu w Trójcy Ś. Jedynemu, jako podana przeze mnie intrata majętności Życzyna w niczym na pokrzywdzie ofiary dla Rzeczpospolitej zmniejszona i utajona nie jest. Tak mi Boże dopomóż."
Folwark Życzyn składał się z dworu, browaru, karczmy, stodół, tartaku, 16 zagonów, 3 ogrodów warzywnych i 4 stawów. Zabudowania dworskie obejmowały: kuchnie, chlew, kurnik, 2 piwnice, nad którymi wcześniej znajdował się drewniany pałac (zrujnowany i rozebrany).

W 1795 roku, kiedy upadła Rzeczpospolita dobra życzyńskie tak jak wszystkie dobra królewskie przeszły na własność kolejnych rządów zaborczych.
W 1815 roku Życzyn stał się własnością rządu Królestwa Polskiego, który w 1826 roku sprzedał dobra życzyńskie Michałowi Hieronimowi Radziwiłłowi. Dobra życzyńskie obejmowały: Życzyn, Wolę Życzyńską, Kozice, Piotrówek, Jabłonowiec, Kruszynę, Dębówkę, Mościska i Prandocin.

W 1843 roku właścicielką dóbr życzyńskich została Michalina z Radziwiłłów, wnuczka księcia Michała Hieronima, żona Leona Ryszczewskiego, która w 1846 roku sprzedała ten majątek Piotrowi Zielińskiemu.

Następnie Życzyn otrzymał w posagu Marceli Boski herbu Jasieńczyk, który poślubił córkę Zielińskiego. W 1861 roku sprzedał on jednak dobra Anieli hrabinie Granowskiej. Hrabina już po roku wyprzedała poszczególne folwarki należące do dawnej dzierżawy życzyńskiej różnym osobom. Majątek Życzyn objęli Ostrowscy.

W 1900 roku miejscowość była własnością Władysława Gillewicza.

Folwark Życzyn wraz z Mościskami liczył 1 262 morgi ziemi. W dobrach życzyńskich znajdowały się pokłady torfu, las, dwa młyny wodne, folusz (do obróbki tkanin), cegielnia, smolarnia.
W latach 1919-1920 synowie Władysława: Zdzisław i Bohdan rozparcelowali majątek miedzy chłopów.  W ten sposób dobra życzyńskie przestały istnieć.

W okresie międzywojennym Życzyn należał do gminy Trojanów. Działała tu herbaciarnia należąca do pana Kaczyńskiego, młyny pana R. Paca i Stanisława Paca oraz sklep spożywczy Pana Miko. We wsi istniały także: Okręgowe Stowarzyszenie Spożywców oraz Spółdzielnia Stowarzyszenia Spożywców "Oszczędność". Kowalem w tej miejscowości był pan Grzechnik, rzeźnikami byli panowie: Bany i Kozik.

W 1921 roku miejscowość obejmowała 68 domów i 386 mieszkańców. Życzyn Kolonia liczył 54 domyi 330 mieszkańców. Obok istniała już stacja kolejowa, wokół której powstawało osiedle.

W 1937 roku rozpoczęto w Życzynie budowę kościoła parafialnego pod wezwaniem Matki Boskiej Królowej Polski. Prace zakończono w roku 1949.

Postaramy się wkrótce uzupełnić artykuł o historię współczesną. Zapraszamy do odwiedzania naszej strony.

18 komentarzy:

  1. Takie fascynujące miejsce ten Życzyn, w środku Polski, blisko Wisły i nad Okrzejką. Okrzejka, Okrzeja to kraj lat dziecinnych Henryka Sienkiewicza, Maciejowice upamiętnione walką o wolną Polskę i nazwiskiem Tadeusza Kościuszki, a jeszcze Radziwiłłowie, Zamoyscy i kolej żelazna. Przecież jej budowa / kiedy dokładnie?/ musiała mieć wpływ na życie kmieci i zagrodników z okolic. Działo się - i co? Wszystko wiatr rozwiał?

    OdpowiedzUsuń
  2. Zyczyn miejsce magiczne, niezapomniane. Mieszkalam tam jako dziecko na przelomie lat50/60 na osiedlu blokow wojskowych. Zapamietalam obrazy osiedla wojskowego, koszar, jednostki wojskowej, podeblockich torfowisk, lasku kolo torow, stacji, szkoly i oczywiscie dworku. Magiczny dworek w sadzie z klombami rozanymi i maliniakiem pelnym zapachu malin. Wspaniali sasiedzi z osiedla, nauczyciele pani Zosia i pani Zuzia oraz starsi panstwo Pieczykolanowie oraz dziciece kolezanki i koledzy: Ania i Jola S., Ewa i Andrzej H. Irek T., Andrzej S. Malgosia i Tamara S., Renia B., rodzenstwo Z. Ola, Ala i Waldek. Zyczyn miejsce magiczne, na zawsze w mojej pamieci. Prosze zamiescic wiecej zdjec, wiatr nie rozwial zyczynskich wspomnien. Pozdrawiam wszystkich zyczyniakow bardzo serdecznie z daleka. Ewa S.

    OdpowiedzUsuń
  3. Pomyliła Pani miejscowości, przedmiotem zarówno powyższego opisu jak i bloga jest zasadniczo Życzyn - prawdziwy Życzyn - nie Podebłocie, o którym Pani wspomina...

    OdpowiedzUsuń
  4. Ale to nie nasza wina, że stacja należąca do wsi Podebłocie , osiedle wojskowe, GS i poczta zwały się Życzyn. I ponieważ nadal stacja Życzyn istnieje i należy do gminy Trojanów, a my byli mieszkaliśmy Osiedla Życzyn wspominamy go serdecznie z łezką w oku, więc nie rozdzielałabym tych mieszkańców różnych Życzynów, ale jednak Życzynów. My też jesteśmy częścią historii. A tak nawiasem to stacja Życzyn i poczta Życzyn już istniały za czasów rozbiorów Polski. Jestem w posiadaniu kartki pocztowej z 1889 roku z pieczątką poczty Życzyn, a także listów przewozowych do stacji Życzyn z 1903 i 1904 roku. To tyle historii stacji kolejowej Życzyn. A podczas II wojny światowej światowej znane są akcje partyzanckie AK na tabory niemieckie zdążające na wschód, a także zatrzymanie transportu dzieci Zamojszczyzny i tym samym uratowanie ich od śmierci, lub zniemczenia. Przy stacji Życzyn Andrzej Wajda nagrywał sceny do filmu "Korczak". Ja natomiast pozdrawiam Ewę S z Daleka i dziękuje za miłe wspomnienie mojej osoby. Renia B.

    OdpowiedzUsuń
  5. Mieszkałem na stacji Życzyn przez 22 lata. Pamiętam, że był wyraźny podział społeczny: wieś Podebłocie i stacja kolejowa Życzyn. W tym czasie przy stacji było niewiele budynków i mieszkańców, ale ten teren tętnił życiem. Żyła stacja, był GS, poczta, jednostka wojskowa, gospoda "Życzynianka". Wszystko miało siedzibę w miejscowości Życzyn koło Dęblina. Jedynie szkoła podstawowa miała w adresie "Podobłocie" chociaż była między stacją a jednostką. Teraz, gdy po 43 latach przyjechałem do Życzyna byłem zszokowany. Droga z Trojanowa przez Piotrówek do stacji jest w dużo gorszym stanie niż 45 lat temu. Przy stacji - zarośla, po drugiej stronie torów teren dziki, zarośnięty. Na stacji brak WC (był murowany przy budynku stacyjnym). Jednym słowem obraz nędzy i rozpaczy. Jednak w Życzynie zmieniło się też dużo na korzyść. Byłem mile zaskoczony nowymi budynkami w miejscu dawnej poczty , wzdłuż drogi do jednostki i do Woli Życkiej.Powstało duże osiedle i kilka sklepów. Dziwi mnie tylko to, że teren ten jest zaliczany do wsi Podebłocie, która znajduje się około 2 km od stacji. Czy mieszkańcy nie powinni pomyśleć o odłączeniu osiedla Życzyn od wsi?

    OdpowiedzUsuń
  6. Reniu, jakze bym mogla zapamniec? Pamietam! Mieszkalismy tam krotko, ale wszystko, co wspominalam pamietam jak dzisiaj- osiedle, szkole, krajobrazy i sasiadow i dzieci. Pamietam Ciebie, Twego brata, mame i i tate. Cudowne lata zyczynskie. Szkoda, ze nigdzie nie moge znalezc zdjec z Zyczyna. Bo jak wspominalam w mojej pamieci jest to Zyczyn! A nie Podeblocie. Pozniej raz tylko odwiedzilam to miejsce tj osiedle wojskowe. Zrobilysmy wycieczke z moja mama i odwiedzilysmy Twoja mame. Niestety, Ciebie nie bylo w domu. Pozdrawiam znajomych mi zyczyniakow, ktorych wspomnialam we wczesniejszym poscie.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja przepraszam, ze uprawiam prywate i wspominam, mieszam Zyczyn z Podeblociem ale jak nie wspominac tego miejsca po tylu latach? Jak go zwal tak go zwal- miejsce wspaniale. A moze tylko dziecieca wyobraznia tak to zapamietala? Widzialam cuda architektoniczne, cuda natury ale skromnego Zyczyna nigdy nie zapomne. Wydlubalam kiedys zdjecia dworku. Niebo a ziemia- dworek z przelomu lat szescdziesiatych- w sadzie, z rozanymi rabatami, maliniakiem, wysoka jodla na klombie i obecnym dworkiem? pomalowanym farba olejna. Osiedle wojskowe to byl troche inny swiat wtedy. Troche izolowany ale tetniacy zyciem mieszkancow zebranych z calej Polski. Bylo biednie ale wesolo, przyjaznie. Zupelnie zapomnialam wspomniec moich klasowych znajomych. Niestety pamietam tylko Jadzie i Waldka, ktory mieszkac na stacji? Ja zaczelam klase pierwsza we wrzesniu a wyprowadzilismy sie w maju. Mieszkalismy w Zyczynie? cztery lata, ktore na zawsze zostaly w pamieci. Ewa S.

    OdpowiedzUsuń
  8. Na podstawie jakiego źródła historycznego została ustalona nieprawdopodobna ilość 22 karczm ? A gdzie one stały ?

    OdpowiedzUsuń
  9. Dla wyjaśnienia wszystkim zainteresowanym podaję, że istnieją dwie miejscowości o nazwie Życzyn w woj. mazowieckim,gm. Trojanów.Jedna z nich to wieś Życzyn położona nad rz. Okrzejką o identyfikatorze 0692742 natomiast drugi Życzyn to część wsi Podebłocie (osiedle Życzyn przy stacji kolejowej) o identyfikatorze 0692857. Dane zaczerpnięte z Dz.U z 2013r poz. 200 str. 2625.
    W związku z tym możemy tu mówić o dwóch Życzynach.

    OdpowiedzUsuń
  10. Właściwy Życzyn jest jeden. Wraz z budową stacji kolejowej wystąpił problem z jej nazwą. Ówczesnym decydentom nie podobała się nazwa Podebłocie, a pónzniej jak to bywa w takich okolicznościach powstały zabudowania w pobliżu stacji Stąd ta dwoistość w położeniu Życzyna.
    W czasie wakacji bywałem zarówno we wsi Życzyn jak i na st.kol.Życzyn.
    Jako ciekawostkę o której już dawno temu czytałem to, że we wsi Życzyn miały zatrzymać się obwody armii Tadeusza Kościuszki, lecz w wyniku nieporozumień wojska te pomaszerowały do miejscowości Żychlin. Goniec od Tadeusza Kościuszki przybył do Życzyna i obwody nie mogły wspomóc bitwy pod Maciejowicami, ajk to się skończyło to wszyscy wiemy.

    OdpowiedzUsuń
  11. A ma ktos zdjecie jednostki wojskowej bylem tam w1997

    OdpowiedzUsuń
  12. Ja sluzylem w tej jednostce w latach 1991-92

    OdpowiedzUsuń
  13. Ja służyłem w jednostce wojskowej w latach 1974-1975.Bardzo miło wspominam ten czas.

    OdpowiedzUsuń
  14. Ja służyłem w Jedn. Wojsk w latach 1970/71.

    OdpowiedzUsuń
  15. Bogdan ja służyłem 83 85

    OdpowiedzUsuń
  16. Ty wychodziłeś ja przyszłem -samochodówka - 85/87

    OdpowiedzUsuń